Doamna Adriana Arghirescu, viceprimarul municipiului Constanța, alături de oficiali ai Consiliului Județean Constanța și ai Instituției Prefectului Județul Constanța, a primit astăzi, 22 mai 2026, vizita unei delegații oficiale a Republicii Elene, conduse de Excelența Sa, doamna Lili Evangelia Grammatika, Ambasadorul Republicii Elene în România. Din delegație au făcut parte domnul Papaioannou Panourgias, primarul municipiului Lamia din Grecia, domnul Theodoros Skandalidis, Consul Onorific al Republicii Elene la Constanța, domnul Dragoș Zisopol, deputat și președinte al Uniunii Elene din România, domnul Nikolaos Vlahakis, Ministru Plenipotențiar pentru Diplomație Publică și domnul Anton Antoniadis, Președintele Comunității Elene „Elpis” Constanța.

Întâlnirea a avut loc în contextul organizării Zilelor Constanței 2026 și al evenimentelor culturale dedicate prieteniei româno-elene, punctul central fiind concertul extraordinar susținut de Filarmonica din Lamia pe faleza Cazinoului din Constanța, oferit constănţenilor de distinșii oaspeți greci.
Detalii pe Constanța Business.

