„Într-un minunat preambul al zilei de 1 iunie, ne-am bucurat să găzduim în salonul auriu al Palatului Béhague un concert oferit de tinerii și foarte talentații muzicieni Eva Lorena Bătrânu, Sofia Enoiu Pânzariu și Juan Luis Jimenez Vînău, elevi ai Colegiului Național de Artă „Octav Băncilă” din Iași. Aflați într-un turneu european, care a inclus concerte în Spania și Portugalia, tinerii români se află acum în drum spre Nancy, unde, duminică, 30 iunie, vor participa, reprezentând România, la Festivalul Internațional Euro-Med’Up, la Chapelle Maringer.




Turneul lor a fost organizat cu sprijinul Asociației Culturale „Ecouri Artistice” din Iași și al Mănăstirii Maicii Domnului din Godoncourt, loc de tradiție pentru promovarea muzicii clasice și a artiștilor români în Franța.
La Nancy, echipa de la Iași va fi sprijinită de Consulatul General al României la Strasbourg, alăturându-se programului cultural internațional, între țările invitate speciale ale evenimentului.
Felicitări elevilor pentru recitalul extraordinar de pian și chitară care a răsunat în Palatul Béhague!
Le ținem pumnii și le urăm mult succes la Festivalul de la Nancy!”, au declarat reprezentanții Ambasadei României la Paris.
O onoare pentru învățământul ieșean!

